• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ALFA BİOENERJİ ŞİFA TERAPİSİ

SİNEM ŞULE ŞEKEROĞLU

Linkler
İLETİŞİM
Site Haritası

TAOCULUK

TAOCULUK VE ÇİN TIBBINDAKİ BAZI TEMEL KAVRAMLAR

Taoculuk, 5000 - 8000 yılıık bir geçmişe sahip olan bir Çin tıbbı ve felsefesidir..
Aynı zamanda Akupunktur'un anası, Akupresör , Dolfing ve Feldenkrais gibi bedene yönelik modern terapilerin de esin kaynağıdır..
Tao , "doğal kanunlar" , "doğal düzen" , "mevsimlerin birbiri ardınca dairesel dönüşümü" , "sanat" , "yöntem" , "güç" ya da "yol" olarak tanımlanabilir..


Taocu bakış açısına göre , uyum ve denge sağlığın özüdür.. Beden bir bütün olarak görülür ve bu nedenle bir organdaki gerilim ya da yaralanmanın tüm bedenin zayıflamasına neden olduğu düşünülür..

Rahatsızlıkların nedeni, bedendeki enerji tıkanıklıklarıdır.. Bedenin bir bölümündeki az ya da fazla enerji, o bölgede rahatsızlığa ve tüm bedende gerilime neden olur.. 

Taocu sistem her bir organı doğadaki beş öğeden (metal, su , odun , ateş ve toprak) birine bağlar.. Aynı zamanda her bir organ , yılın bir mevsimi ile , bir renk ile ve doğadaki bir nitelik ile ( ıslaklık , kuruluk, rüzgar gibi) bağlantılıdır..
Örneğin kalp, yaz, ateş ve kırmızı renk ile bağlantılıdır; sağlıklı bir kalp, heyecan ve ılıklık ile ilişkilidir..
Organın bağlı olduğu mevsim, o organın en fala çalıştığı mevsimdir..


Taocu bakış açısına göre beden, zihin ve ruh bir bütündür..
Bu nedenle Çin tıbbı, öfke , korku , zalimlik gibi olumsuz duygularun aşırı neşe ya da aşırı heyecan gibi aşırı olumlu duyguların organlara zarar verebileceğini ve rahatsızlıklara neden olabileceğini işaret eder.. 


Herhangi bir sorun kendini fiziksel olarak rahatsızlık,hastalık biçiminde göstermeden yıllar önce varolabilir..
Bedenin belirli bir bölgesinde ya da organında Chi dengesizliği,Chi düzeyindeki azalma ya da tıkanıklık olarak açığa çıkabilir.. Eğer Chi dengesizliği belirir belirmez bunun farkına varabilirsek , bu dengesizliği düzeltmek daha kolay olacaktır..Alıntıdır..
Mantak Chia


Saat
ŞİFACININ GÖZÜNDEN